Zürih Gezi Rehberi - Genel Bilgiler, Şehir Tüyoları, Tavsiye ve Diğer Bilgiler

İsviçre'nin ve Zürih'in zenginliği, refahı, bizim çenemizi yoruyor. Konuştukça konuşuyor, dolu dolu anlatımlara boğuyoruz. Şehrin gezi tüyoları, hediyelikler, alışveriş noktaları ve niceleri bu yazımızda...


Zürih Gezi Rehberi - Genel Bilgiler, Şehir Tüyoları, Tavsiye ve Diğer Bilgiler

Zürih İsviçre Genel Bilgi, Tavsiye ve Diğer Bilgiler

 

Alp dağları, Milka inekleri, Heidi çizgi filmi, çikolataları, saatleri ve çok fonksiyonlu Victorinox İsviçre Çakısı gibi birçok ikon ile bizlere kendini işleten İsviçre’yi kaleme alıyoruz.

İsviçre, kuzeyde Almanya, doğuda Avusturya ve Lihtenştayn, güneyde İtalya, batıda Fransa ile komşu bir ülkedir. Allah herkese elit komşu nasip eylesin. İsviçre’de yaygın konuşulan dile ise Almanca, komşuluk durumuna göre batıda Fransızca, güneyde İtalyanca da sıklıkla konuşuluyor.

 

Şehirler, Kantonlar

Nüfus ise 8.6 milyon (2020 yılı) olarak kayıtlara geçen İsviçre’de resmi bir başkent yok. Zürih en kalabalık şehri olduğundan başkent olduğu varsayılır ama değil. Aslında resmi adı ile İsviçre Konfederasyonu olan ülke federal bir cumhuriyet ile yönetiliyor. Federal otoritelerin merkezi Bern şehrinde olduğundan burasını başkent gibi düşünebiliriz. Kanton adı verilen eyaletlerden oluşuyor. 26 taneler: Aargau, Appenzell Innerrhoden, Appenzell Ausserrhoden, Basel-Stadt, Basel-Landschaft, Bern, Fribourg, Cenevre, Glarus, Graubünden, Jura, Lüzern, Neuchâtel, Nidwalden, Obwalden, Schaffhausen, Schwyz, Solothurn, St. Gallen, Thurgau, Ticino, Uri, Valais, Vaud, Zug, Zürih

Bunların bazıları kulağımıza çalınmıştır. Basel futbol kulübü ile, Zürih küresel kent olması ile, Cenevre ekonomik başkent olması ile, Vaud kantonunun başkenti (Lozan) ve Neuchatel ise Neuchatel Xamax futbol takımını Galatasaray’ımızın tarihe kazınan bir oyunu ile kazanması sonucunda hafızalarımızda yer etmiştir.

İsviçre Konfederasyonu 1815’ten beri savaş görmemiş. 1. ve 2. Dünya Savaşları burunlarının dibinde olmuş ama bundan en az derecede etkilenmiş. Para her daim güveni sağlamış belki de. Ülke, Birleşmiş Milletler'e de 2002’de katılmış. Schengen Bölgesinin bir parçası olmasına rağmen Avrupa Birliği üyesi de değiller. Şöyle de bir not ekleyelim: İsviçre aynı zamanda Kızılhaç'ın doğduğu ülkedir. Bayrağa baktığınızda anlayabiliyorsunuz. Hatta bayrakları kare şeklinde, dikdörtgen değil.

Dini inanış olarak ise Katolik, Protestan olanlar ile Ateist olanlar neredeyse aynı orandalar (%-30), Müslümanlar ise %5’lik oranda kalmışlar.

 

Ekonomik Bilgiler, Pahalılık

İsviçre dendi mi akla hemen para gelmelidir. Parasının kısaltması ise CHF. Yani: Confederatio Helvetica Franc (İsviçre Konferedasyon Frankı). Kağıt paraları bu zamana kadar gördüğümüz en kaliteli paraydı. Euro da kullanılıyor tabi ki ama Euro biraz daha değerli olmasına karşın sanki aynı gibi işlem yapıyorlar. Az biraz kurnazlık seziyoruz. Özellikle bankacılık, sigortacılık ve finans sektörlerinde çok güçlüler. Turizmde de hatırı sayılır bir üne sahipler, inanmıyorsanız Alp’lere, güzelim doğal yerlere ve Heidi’nin köyüne (Heididorf) bir sorun.

İsviçre kişi başına düşen milli gelir ile dünyadaki en zengin ülkelerden biridir. Her bir yetişkinin yüksek malvarlıkları vardır. Zürih özelinde yazarsak, burası “Dünyanın en pahalı şehirleri” arasında hep ilk 10’da yer alıyor. Kimi zaman 3. Kimisinde 1. Olsa da ilk 10 içindeki yeri değişmiyor. Yine Cenevre de bu sıralamada ülkedaşı olan Zürih’e eşlik ediyor. Diğer rakipleri de Paris, Singapur, Osaka, New York, Kopenhag, Los Angeles, Hong Kong, Tel Aviv filan. İstanbul’un pahalılığı ise 100 küsürüncü sıralarda. Biz de Ajans Press’in yalancısıyız. İsviçre’nin borsası ve birçok büyük bankanın merkezi burada olduğundan şehir bu pahalılıktan etkileniyor. İlaç sanayi ve saat imalatları da Zürih’i bir tık daha zengin gösteriyor. Şehrin yerlileri için yaşam standartları değişmiyor, şehir pahalılığı turistleri etkiliyor. Evet, çok açık ki; Zürih’te yaşam turistler için pahalı. Zürih için harcadığımız para ile 3 ülke gezebilirdik. Uçak, konaklama vb. masraflar dahil...

İsviçreliler için dünya vatandaşı derler. Hem dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen insanları Zürih’te çok gördük. Belki de zenginleri geliyordur. İsviçreliler de zengin olduğundan dünyaya yayılmış olabilirler. Sonuçta İsviçreliler pasaport kontrol alanında ya da uçakta doğmuş gibiler. Yani dünya vatandaşı…

 

Giyim Kuşam, Zenginlik

Zürih’te yaşayanların giyimlerine şöyle bir baktık. Yalnızca turistik alanlara değil, arka mahallelerde de dolandık. Bu Zürihliler çok şık giyiniyorlar. Giyinmeyi biliyorlar. Alt komşularının İtalya Milano olduğunu düşünürsek şıklığın kaynağını tahmin etmemiz zor olmayacaktır. Giyimde İtalyan ve Fransız havası çok var. En zengin caddesi olan Bahnhofstrasse’de de Gucci, Prada, Giorgio Armani, Chanel vb. ayarındaki mağazalar bize bütçemizi epey bir sorgulattı. İnsanlar epey bir bakımlı, kendilerine özen gösteriyorlar. Her hallerinden belli oluyor. Zürih’in bohem tarafı olan Hard bölgesi Kreis 5 (Freitag Tower civarı) bölgesindeki insanlar bile özenliydi. Açıkçası şöyle düşündük. Zengin İsviçreliler kıyafetlerini İtalyanlardan arabalarını ise Almanlardan alıyor. Her 10 arabadan 3’ün Porsche, diğerlerinin ise Mercedes, BMW, Bentley, Lamborghini, Ferrrari, Tesla vb. markadaşları olduğunu görünce; üst komşu Stutgart (Porsche’nin yeri) Zürih’i iyi bir pazar olarak bellemiş.

 

Toplumda İsviçreliler

Herkes toplum kurallarına harfiyen uyuyor ve dikkat ediyor. Serserilik, taşkınlık olaylarına hiç rastlamadık. Sosyal olarak da bir hakir görme, aşağılama ile karşılaşmadık. Yardımsever bir tavırlarını gözlemledik. Yaşlıları dahil herkes İngilizce biliyor ve rahatça sizle konuşuyor. Milliyetçilik yapmıyorlar. Gerçi onlar da Almanca konuşuyor.

 

Gezilecek Yerler

Futbola ilgisi olanlar için de bahsedelim. FIFA’nın merkezi Zürih’te. Zürih merkezden biraz uzakta olan yönetim binasına gitmek yerine şehrin merkezindeki FIFA Müzesi’ne gidip Orijinal Dünya Kupası dahil futbola dair binlerce parçayı görebilirsiniz. İmzalı formalardan, lanet vuvuzelaya kadar birçok ilgi çekici parçayı görmek şansınız olabilir.

İsviçre Tarihi Müzesi (Landesmuseum), Kunghaus, Opera Binası, Lindehof Bölgesi, Limmat Nehri kenarı, Zürih Gölü ve çevresi gibi birçok müze ve gezilecek nokta var. Bunların hepsine diğer başlıklarımızda değineceğiz.

 

Zürih’in Püf Noktaları (Şehrin Trick’leri)

Kaynağını Alp’lerden alan çeşmeler neredeyse her bir sokakta karşımıza çıkıyor. Şişenizi buradan doldurup tertemiz ve lezzetli suyu içebilirsiniz. Satın alınan sulardan kat kat taze ve lezzetli.

Çevrede neredeyse hiç polis yok. Trafiğin az yoğun olduğu zamanlarda ortaya çıkıyorlar. Gece bir polis aracında şunu gördüm “Trouble Shooter” (Sorun Vurucu). Polisi bile esprili. Bir haftalık tatilimiz boyunca hiçbir sorun yaşamadık, yaşayana da tanık olmadık. Şehirdeki evsizler zararsız. Sizden para isteyen de yok size laf atan da. Devlet, belediye istihkakı mı vardır bilmiyoruz. Fanatik FC Zurich taraflarının arasında bile yürüdük. Tütün şeklinde tüketilen uyuşturucu maddelerin yasal olduğu bir şehirde en ufak bir taşkınlığın dahi olmaması eğitim ve yönetim başarının bir sonucudur belki de.

 

Tren ve tramvayların hepsi çok dakikler, en fazla bir dakika gecikmiş oluyorlar. Havaalanından şehir merkezine gelirken tren kullandık. Yelekli görevliler sadece orada biletimi sordular. Bunun haricinde şehir içi tramvay ve füniküler (Polybahn) ve şehir dışındaki tren seyahatlerimizde bilet kontrol eden kimse yoktu. Her durakta bir elektronik bilet bankosu vardı, kimisi bilet alıyor kimisi almadan da biniyordu. Şehrin, kentlilerine belki de bir jestidir. Belki de herkesin yıllık, aylık kartı vardır. Ama çok fakir, evsiz vb. kişiler de sıklıkla kullanıyordu. Sanmıyorum ki aylık kartları olsun. Neyse; yine de tramvay içlerinde uyarı yazıları vardı: “Görevli biletinizi sorar ve siz gösteremezseniz en az 100 CHF ceza kesilebilir” şeklindeydi. 

 

Zürih’e gelmeden İsviçre Frank’ı almanızda fayda var. Zira Euro da kullanabilirsiniz ama İsviçre Frank’ı daha düşük değerde iken Euro ile eşdeğer tutuyorlar ve alışverişlerinizde Euro’yu severek kabul ediyorlar. Arasında nereden baksanız 40-50 kuruş fark var. Biz bankamızdaki hesabımızda bir miktar biriktirdik. Türkiye’deki döviz bürolarından da temin ettik. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki döviz bürosu ile karşılaştırdık. Kesinlikle bankadan aldığımız daha karlı idi. Zürih’teki döviz bürosuna (Langstrasse bölgesindeki) gittiğimizde ise 100 Euro verdik 100,70 Frank aldık. Arada çok fark yok.

 

Öğle yemeklerini Coop, Coop to go, Migros, Aldi, Lidl gibi marketlerde satılan sandviç, hazır yemek, salata veya etli yemekler olarak alabilir, açık havada banklarda yiyebilirsiniz. Zira öğlen dışarıda açık havada, tariflediğimiz gibi öğle yemeğini yiyen binlerce kişi göreceksiniz. Bulabilirseniz yerel kolası olan Vivi Kola’yı da alın deriz. 

 

Zürih’in en harika çikolatası kuşkusuz ki Sprüngli. Ama inanılmaz pahalı. O yüzden deriz ki; kendiniz Sprüngli tadın. Trüffler ve aslında makaron olarak bildiğimiz Lüxemburgerli tercihiniz olabilir. Lindt markası da güzel tabi, Sprüngli Lindt’i de satın almış. Devlerin aşkı büyük olurmuş. Hediyelik çikolatalara gelirsek; kesinlikle uğrak noktanız Coop, Aldi gibi marketler olmalı. Çok fazla çeşit var ve hepsi de çok lezzetli. Her bütçeye de uygun var. Hatta havalimanında da Migros, Coop, Aldi marketleri var. Merkezdeki marketler ile aynı fiyattalar.   

 

Gezi öncesinde planladığınız bütçe Zürih’te çarşıya hiç ama hiç uymayacaktır. O yüzden harcamalar ile ilgili de birkaç tüyo verelim.

Otel için şehir merkezinden biraz uzaktaki yerler de tercih edilebilir. Tramvay ağı çok geniş, gece otobüsleri de var. Böylelikle fiyatı düşürebilirsiniz. Langstrasse bölgesi biraz kadın ticaretinin de yapılabildiği yerler olduğundan dikkatli olunabilir. Otel tutarken kahvaltı dahil seçeneğini iptal edip marketlerden birçok kahvaltılık ürünü alabilirsiniz. Türk markalar da çokça var. Hele ki sütleri inanılmaz lezzetli. Müsli mesela İsviçre icadı bir yiyecek.

Tramvaylar için bilet almayıp kaçak binebilirsiniz ama bilet kontrolüne denk gelirseniz cezası en az 100 frank’tır. Zürih Card alırsanız müzelerin çoğuna ücretsiz, bazılarına indirimli girer, ulaşımdan da ücretsiz yararlanabilirsiniz. Ama bu da belli bölgeler (zone 120, 110 gibi) için geçerli. Detaylar için link bırakalım:

Her bir müzeye girmeye gerek yok. Açık havada Zürih deneyimlemek gibisi de yok.

Öğle ve akşam yemekleri için de marketlerden yararlanabilir, ya da meşhur yiyecekleri için bir porsiyon söyleyip yemeğinizi seyahat arkadaşınız ile üleşebilirsiniz. Fondü, raclette yemeden de gitmeyin hani. Bu peynirleri marketlerde de bulabiliyorsunuz. Hediyelik olarak alınabilir.

Hediyelik denince çikolata akla geliyor. O cepte… Başka ne olabilir. Magnet zaten olur ama onlar da 5 ile 10 CHF arasında. Bir magnete de 150 TL vermeyin. O yüzden Coop markette hediyelikler kısmında uygun fiyatlı (3.30 CHF) magnet de klasik hediyelikler de mevcut.

İsviçre’ye ait bir hediyelik istiyorsanız; Victorinox Swiss Army Knife yani çok fonksiyonlu İsviçre Ordu Çakısı alabilirsiniz. Normalde 21 Frank ama Zürih tren İstasyonu’un altındaki dükkanlarda 18 frank’a da bulabilirsiniz. En kötü meyve bıçağı olarak Migros’tan bir Victorinox alırsınız. Ama unutmayın bagajınızı uçağın altına vermeyecek ve kabine alacaksanız o hediyelik bıçağı uçağa binerken bırakmanız gerekecek.

Çok güzel bir hediyelik söyleyeceğiz size. Türkiye’deki Deichmann ayakkabı mağazanın aynısı Dosenbag adıyla Zürih’te var. Belki de ikiz kız kardeşidir, bilemeyiz. Çok çeşitli ayakkabıların yanı sıra İsviçre logolu ev terlikleri var. Siyahlar 6,90 lacivertler ise 9.90 idi. Biz kendimize bunlardan aldık. Çok da rahat çok da konforlu, kaliteli...

  

Önemli Numaralar & Türk Başkonsolosluğu

Dileriz ki hiç lazım olmaz ama hadi ihtiyaç oldu diyelim.

Şu numaraları da bırakalım.

Ambulans: 144, Polis: 117, İtfaiye: 118,

Zürih Başkonsolosluğu (Türkisches Generalkonsulat Postfach 402, 8042 Zürich)

Adres: Weinbergstrasse 65, 8006 Zürich  

E-posta: konsulat.zurich@mfa.gov.tr   

Telefon: 7/24 Çağrı Merkezi: +90 312 292 2929

Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: +41787132828

Santral: +41 44 368 29 00

 

 

Bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. 

Instagram: @secme.gezgin Seçme Gezgin Instagram

Facebook: @secmegezgin Seçme Gezgin Facebook

Twitter: @secmegezgin Seçme Gezgin Twitter

Youtube: @secmegezgin Seçme Gezgin Youtube

Linktr.ee: secmegezgin Seçme Gezgin Linktr.ee  • Okunma Sayısı: 99

SeçmeGezgin

Salda Gölü (Saldivler) Gezi Rehberi | Burdur
Salda Gölü (Saldivler) Burdur | Salda Gezi Rehberi Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlı, bembeyaz kumu ve masmavi suyu ile Salda Gölü... Saldivler...
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi | Karakent Köyü - Burdur
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Doğan ve Batan güneşin Ay Işığı Misali Pırıltısı: Lisinia? Kurtların, kartalların, yaban domuzlarının rehabilite edildiği bir yer. Aynı zamanda kanser konusunda farkındalık da yaratıyor. Leziz mi leziz ürünleri de var. Hatta lavanta tarlaları da...
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman)
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman) Danimarka Kopenhag'ın en güzel fotoğraflık yeri, en ünlüsü Nyhavn Kanalı
Kopenhag Gezi Rehberi - Genel Bilgiler, Şehir Tüyoları, Tavsiye ve Diğer Bilgiler
Kopenhag - Genel Bilgi, Tavsiye ve Diğer Bilgiler Danimarka tarihi, şehir tavsiyeleri, yeme içme gezme önerileri, Kopenhag için önemli gezi tüyoları...