Uludağ Kayak Merkezi (Kış Turizminin Merkezi: Uludağ)

Uludağ Kayak Merkezi  - (Kış Turizminin Merkezi: Uludağ)


Uludağ Kayak Merkezi (Kış Turizminin Merkezi: Uludağ)

 

Uludağ Kayak Merkezi  - (Kış Turizminin Merkezi: Uludağ)

 

 

Bursa denilince akla ilk gelen yerdir Uludağ. Milli Parkı, kayak merkezi, teleferiği, mesire yerleri ile çok geniş bir hitabete sahip.

Uludağ Kayak Merkezi’nden bahsedelim. Aralık ayının ortaları gibi sezon açılır, mart ayının başına kadar (kar ve pist durumuna bağlı olarak) devam eder.

Uludağ Kayak Merkezi’ne kendi aracınız ile gidiyorsanız, kar lastiği ve/veya zincirinizin olması gerekiyor. Takoz ve çekme halatı da bulunmalı tabi. Kışın ziyaret ettiğinizi düşünerek yazıyoruz. Yazın gidecekseniz bunlar gerekli olmayacaktır. Araç lastik ölçülerinize uygun olarak bir zincir edinmekte fayda var. Zira, Uludağ Milli Parkı girişinde mutlaka jandarma kontrolüne giriyorsunuz ve jandarma araç zincirinizin olduğunu mutlaka görmek istiyor.

Şehir içindeki Migros Jet’lerde bile satılıyordu. Tabi Uludağ yolundaki zincir satan, zincir söküp takan satıcılardan da alabilirsiniz ama fiyatı biraz yüksek gelecektir.

Milli Park giriş ücreti 2021 yılı için 24 TL idi. Normalde HGS de çalışıyormuş ama ne hikmetse bozuk dediler. Nakit lazım belli ki.

Bursa’dan Uludağ’a, Çekirge üzerinden gitmenizi tavsiye ederiz. En uygun yol burası. Karayolları görevlileri bu yolu sürekli kürüyor ve tuzluyor. Mesafesi 33 km, 45-50 dakika sürüyor.

 

 

 

Uludağ Kayak Merkezi; 1. Bölge ve 2. Bölge olarak ayrılıyor. Oteller bölgesi olarak da adlandırılan alanda 1. Bölge’de daha çok otel var. Amatör, orta seviye ve günübirlikçi ziyaretçiler genellikle buraya geliyorlar. 2. Bölge ise orta ve üst seviye kayakçıların tercih ettiği pistlere sahip. Ayrıca daha az otel var. Gürültüden uzak bir tercihiniz varsa burası size göre. Uludağ’daki otel, pist ve lift haritası yukarıda yer alıyor.

Uludağ’da kayak dışında: snowboard, big foot, kar motosikleti, atv, kızak gibi aktiviteleri de yapabilirsiniz.

 

 

1. Bölge’nin ana merkezi Beceren Kafe ve Kervansaray Otelinin olduğu alandır. Buradaki Beceren Teleski ve Kervansaray Telesiyeji kullanabilirsiniz. Yükseklik ortalaması 120 metre olduğu için kolay pist kategorisinde. Verici istasyonlarının olduğu tepeye çıkıyor.

Diğer telesiyej bilgileri için detayları şuradan inceleyebiliriz: Uludağ Info burada...

 

 

Uludağ Kayak Merkezi’nde Kayak Ekipmanları Kiralama, Ders Ücretleri (2021)

Kayak, ayakkabı ve batondan oluşan kayak takımı için günlük 150 TL; board ve ayakkabıdan oluşan snowboard takımı içinse günlük ortalama 180-220 TL arasında bir ücret ödemeniz gerekiyor. Çevredeki otellerde kalıyorsanız 30 TL indirimli kiralayabiliyorsunuz.

Kar motoru, ATV safari ücretleri için ise 1000 TL talepte bulundular. Kim ne tutturursa haline dönmüş. Maalesef ki.

Bursa Valiliği’nin aldığı karar ile kask kullanmak zorunlu kılınmış; ancak pek de kontrol edilmiyor.

Uludağ’da kayak yapmak istiyorsunuz ve deneyiminiz yok diyelim. Çevrede birkaç saat ders alabilirsiniz. Ders ücretleri de pazarlığa tabi. Yine de saatlik 250 TL’yi gözden çıkarmalısınız.

Teleski ve telesiyejleri kayak yapanlar sıklıkla kullanır. Bunun için çoklu biniş kartı almak avantajlı oluyor. Biniş kartı çeşitliliğini, açık ve kapalı olan pist ve lift durumunu  Uludağ Info linkinden öğrenebilirsiniz.

 

 

Sadece kayak yapanlar değil kayak yapmayanlar da binip manzaranın tadını çıkarabilir; ancak kayak harici tekli çıkış olduğu için bunun ücreti farklı oluyor.

Uludağ skipass ücretleri: 1 saatlik 85, 3 saatlik skipass ücreti 120TL, tam gün ise 250TL (online 200), 2 gün 450 (online 370), Yaya biletini gidiş dönüş olarak ise 70 TL’ye temin edebiliyorsunuz.

 

 

1. Bölge’nin merkezi olarak kabul edilen Beceren Cafe’nin alt katında kayak ekipmanı kiralama yerleri, kışlık giyim mağazaları, Migros Jet ve Garanti Bankası’nın ATM’si var. Migros Jet’te de kışlık kıyafetler ve diğer marketlerde bulunan ürünler satılıyor. Bunların fiyatları ise her yerdeki Migros’lar gibi. Uludağ diye fahiş fiyatlı değil. O yüzdendir ki burası en popüler yerlerden biri oluyor.

 

 

Konaklama için biz Uslan Hotel’i tercih ettik. Konumu çok iyi, fiyatları makul, odaları standart, yemekleri yeterliydi. Otelin altında kayak takımı kiralama yeri ve tekel büfesi de vardı. Tüm ihtiyaçlara cevap veriyor. Biz tavsiye ettik, siz tercih edebilirsiniz.  

 

 

 

Hava sıcaklığı haliyle 0 derecenin altında seyrediyor. Gün boyu -4, geceleri ise -8 derecede karın keyfini çıkardık. Hatta gece uygun bir nokta bulup Karda Vals bile yaptık. Videoya buradan ulaşıp beğen butonunu tıklayabilirsiniz: 

   

 

 

Biz özellikle Snowweekend etkinliği için gitmiştik. Kayak keyfini de beraberinde yaşamıştık. Snowway, Whitefest, Winterfest, Snowfest gibi isimlerle farklı zamanlarda festivaller düzenleniyor. Bizim Snowweekend videomuz ise;  

  

 

Uludağ Milli Parkı içinde de harika yerler keşfettik ve kara atlama videolarımızı buralarda çektik. Siz de izleyebilirsiniz. Hadi bakalım, jump jump: 

   

 

 

Uludağ ülkemizdeki kış turizm noktasının her daim yıldızı olarak kalacaktır. Gün geçtikçe daha da profesyonel hizmet vermeye devam edilmekte. Sizlere yardım etmeye hazır jandarmalar kar motorları ile şov bile yapıyorlar. Eğlence veya dinlenme; amacınız ne ise onu bulabileceksiniz.  

 

 

Uludağ isminin hikayesini kısaca özetleyecek olursak; Keşiş Dağı olarak adlandırılan dağa 1925 yılında bir gezi düzenlenmiş. Ülkemizdeki sayılı Tıp Tarihçilerinden Dr. Osman Şevki Bey bu Keşiş Dağı’nın ululuğu karşısında heyecanlanıp “ne ulu dağ” demiş ve Ankara’ya döndüğünde bir rapor hazırlamış. Anadolu’da da dağlara çıktığını ve hiçbir yerde keşiş görmediğini belirtmiş. Halkın da bu ismi sevmediğini, dağın heybetine yakışır “Ulu”luğu eklemeyi ve artık Uludağ demeyi önermiş.

Mareşal Fevzi Çakmak da bu öneriyi beğenip tüm haritalarda dağın ismini Uludağ olarak değiştirmiş. Soyadı Kanunu çıktıktan sonra ise Dr. Osman Şevki Bey “Uludağ” ismini soyadı olarak almış. “Ne Ulu Dağ” bu Uludağ…

 

Bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. 

Instagram: @secme.gezgin Seçme Gezgin Instagram

Facebook: @secmegezgin Seçme Gezgin Facebook

Twitter: @secmegezgin Seçme Gezgin Twitter

Youtube: @secmegezgin Seçme Gezgin Youtube

Linktr.ee: secmegezgin Seçme Gezgin Linktr.ee

   • Okunma Sayısı: 49

SeçmeGezgin

Salda Gölü (Saldivler) Gezi Rehberi | Burdur
Salda Gölü (Saldivler) Burdur | Salda Gezi Rehberi Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlı, bembeyaz kumu ve masmavi suyu ile Salda Gölü... Saldivler...
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi | Karakent Köyü - Burdur
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Doğan ve Batan güneşin Ay Işığı Misali Pırıltısı: Lisinia? Kurtların, kartalların, yaban domuzlarının rehabilite edildiği bir yer. Aynı zamanda kanser konusunda farkındalık da yaratıyor. Leziz mi leziz ürünleri de var. Hatta lavanta tarlaları da...
Zürih Gezi Rehberi - Genel Bilgiler, Şehir Tüyoları, Tavsiye ve Diğer Bilgiler
İsviçre'nin ve Zürih'in zenginliği, refahı, bizim çenemizi yoruyor. Konuştukça konuşuyor, dolu dolu anlatımlara boğuyoruz. Şehrin gezi tüyoları, hediyelikler, alışveriş noktaları ve niceleri bu yazımızda...
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman)
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman) Danimarka Kopenhag'ın en güzel fotoğraflık yeri, en ünlüsü Nyhavn Kanalı