Limmatquai (Limmat Nehri)

Limmatquai nehri tam şehrin merkezinden geçmekte ve her ne kadar Zürih Gölü?ne dökülüyor gibi dursa da aslında kaynağını Zürih Gölü?nden alan bir nehirdir. Nehrin genişliği çok fazla olmadığı için üzerindeki birçok köprü ile Alstaldt ve karşı yakasını birbirine bağlayabiliyor. Limmat Nehri?nin Zürichsee boyunca uzandığı alanda uğranılması gereken birçok nokta mevcut. Schweiser Heimatwerk, Mühlesteg Köprüsü, Storchen Oteli, Helmhaus, Rathaus, Wasserkirche, Bürkliplatz, Zurichsee, Seeüberquerung, Neumarkt...


Limmatquai (Limmat Nehri)

 

Limmatquai (Limmat Nehri)

 

 

Limmatquai nehri tam şehrin merkezinden geçmekte ve her ne kadar Zürih Gölü’ne dökülüyor gibi dursa da aslında kaynağını Zürih Gölü’nden alan bir nehirdir. Nehrin genişliği çok fazla olmadığı için üzerindeki birçok köprü ile Alstaldt ve karşı yakasını birbirine bağlayabiliyor. Limmat Nehri’nin Zürichsee boyunca uzandığı alanda uğranılması gereken birçok nokta mevcut.

 

 

Tabi ki nehrin çevresi Bürkliplatz (Zürih Gölü)’e kadar en hareketli yerler. Nehrin Alstaldt tarafından Zürih Gölü’ne doğru indiğinizde karşınıza Schweiser Heimatwerk hediyelik eşya dükkanını görebilirsiniz. Pahalı bir dükkan olması sebebiyle sadece önündeki geleneksel kıyafetlerdeki Swiss kadın ve erkek duvar resmi ile de fotoğraf çekilebilirsiniz. Hemen önündeki Mühlesteg köprüsünde ise; Avrupa’nın pek çok yerinde karşınıza çıkabilecek asma kilitleri görmeniz, arzu ederseniz bir kilit de sizin takmanız mümkün. Nehir boyunca ilerlediğinizde lüks ve meşhur Storchen Oteli görebilir, restoranın da bir şeyler yiyebilir yahut önünde en güzel Zürih manzaralarından birini kareleyebilirsiniz.

 

 

Nehrin karşı yakasında ise önemli iki bina hemen göze çarpıyor: Helmhaus ve Rathaus. Helmhaus’un bir kısmı Wasserkirche (Water Church) olarak kullanılmakta çünkü binanın ayakları nehrin üzerinde. Buradaki birçok kilise gibi bu kilisenin de vitray süslemeleri meşhur. Wasserkirche, günümüzde dini ve kültürel amaçlarla kullanılıyor. Müzik yapan öğrenci grupları her ay Wasserkirche'ye farklı bir müzisyen getiriyor. Arp çalan bir kıza denk geldik. Güzel bir etkinlikti.

Münsterbridge ise Helmhaus, Wassekirche ile Fraumünster bölgesini birbirine bağlıyor. Hoş anılar, tatlı pozlar için buyurunuz.

 

 

Rathaus ise ilk Belediye Binası olarak kayıtlarımızda yer alıyor. Rönesans tarzı ayrıntılar ve Barok elementler de içeriyor. Zürih’in siyasi geçmişinin anlatıldığı sergilere ev sahipliği yapıyor. Halen kullanılmakta olan binanın giriş kapısındaki heykeller biraz ürkütücü olmasına karşın fotoğraf albenileri mevcut. Bina arka fonunda kuğular ile güzel fotoğraflar çekilebilir. Nehir boyunca yürümek çok keyifli hele de akşamüstüne denk geldiyseniz nehrin kenarındaki bir banka oturup önünüze kadar gelen kuğularla konuşabilirsiniz.

 

 

Bürkliplatz: yerel halk ve gezginler için basit bir iskele alanı olmaktan çok açık hava sanat galerisi, yazın cumartesi günleri pazar yeri kimi zaman ise etkinlik alanı. Zürih Gölü’nü çoğunlukla hep net, Alpler manzarasına ise açık havalarda rastlayabiliyorsunuz.

Göl olsa da uzun ve canlı kordonu ile size istediğiniz hareketliliği veya huzuru sunuyor. Güneşlenene Swiss’leri, şarkı söyleyen gençleri, hatta Mart ayında bile gölde yüzenleri görebilirsiniz. Arkada güzel göl manzaralı bir poz verin hadi.

Yazın “Seeüberquerung” isimli etkinlik oluyor ve 10 bin yüzücü Wollishofen (batı yakı)’den Tiefenbrunnen (doğu yaka)’e kadar yarışıyor.

Üniversite’den Grossmünster’e doğru salındığınızda çok güzel bir bölgeden geçeceksiniz: Neumarkt. Renkli, bayraklı evleri, tatlı kafeleri ile batı yakasının Augustinergasse’sine benziyor. Burası da listenize eklenmeli.

 

Bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. 

Instagram: @secme.gezgin Seçme Gezgin Instagram

Facebook: @secmegezgin Seçme Gezgin Facebook

Twitter: @secmegezgin Seçme Gezgin Twitter

Youtube: @secmegezgin Seçme Gezgin Youtube

Linktr.ee: secmegezgin Seçme Gezgin Linktr.ee

   • Okunma Sayısı: 32

SeçmeGezgin

Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi | Karakent Köyü - Burdur
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Doğan ve Batan güneşin Ay Işığı Misali Pırıltısı: Lisinia? Kurtların, kartalların, yaban domuzlarının rehabilite edildiği bir yer. Aynı zamanda kanser konusunda farkındalık da yaratıyor. Leziz mi leziz ürünleri de var. Hatta lavanta tarlaları da...
Salda Gölü (Saldivler) Gezi Rehberi | Burdur
Salda Gölü (Saldivler) Burdur | Salda Gezi Rehberi Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlı, bembeyaz kumu ve masmavi suyu ile Salda Gölü... Saldivler...
Zürih Gezi Rehberi - Genel Bilgiler, Şehir Tüyoları, Tavsiye ve Diğer Bilgiler
İsviçre'nin ve Zürih'in zenginliği, refahı, bizim çenemizi yoruyor. Konuştukça konuşuyor, dolu dolu anlatımlara boğuyoruz. Şehrin gezi tüyoları, hediyelikler, alışveriş noktaları ve niceleri bu yazımızda...
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman)
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman) Danimarka Kopenhag'ın en güzel fotoğraflık yeri, en ünlüsü Nyhavn Kanalı