Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman)

Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman) Danimarka Kopenhag'ın en güzel fotoğraflık yeri, en ünlüsü Nyhavn Kanalı


Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman)

Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman)

 

 

Danimarka’nın başkenti Kopenhag (Kobenhavn – Tüccar Limanı)’ın en büyük simgesi olan Nyhavn Kanalı tüm turistlerin ilk uğrak noktası oluyor. Kentin merkezi sayılır hani. Stroget ile ulaştığınız King’s New Square ve Nyhavn yan yana yer alıyor. Dev çapayı gördünüz mü, işte doğru yerdesiniz.

Bu ticari liman 1600’lerde yaptırılmış. Gemiciler denizden sağ salim dönmelerini buradaki tavernalar ve barlarda kutluyorlarmış. Bir dönem genelevlerden dolayı kötü şöhreti de varmış. Zamanla şık restoranların ve restore edilmiş renkli boyalı evlerin yapılması ile yerel halkı ve turistleri kendine çekmeyi başarmış. Arınmışlar resmen.

Bölgedeki en eski yapı 1681 yılında inşa edilen, 9 numaradaki mavi renkli bina imiş. Dünyaca ünlü Danimarkalı masal yazarı Hans Christian Andersen ise 18, 20 ve 67 numaralı evlerde yaşamış.

Instagramlık fotoğraflar kanalın birçok noktasında çekilebilir. Nyhavn 17 numaralı bina pek şık bir arka fon sağlıyor ancak size küçük bir tüyo verelim: 7 numaralı sarı renkli Hong Kong binasının karşısındaki tuğlalı kapıdan harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Burası aynı zamanda Kunsthal Charlottenborg müzenin de avlusu.

Kanalın ortasında harika bir köprü var. Günbatımında harika fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsunuz. Köprü demirlerinde de kilit asmayın diye uyarılar var. Aşkınızı başka şekilde ifade ediniz diyorlar.

Kanal etrafında birçok ücretsiz tuvalet gördük, temizdi. Şehrin birçok noktasında yine ücretsiz tuvaletler var. Sıvı tüketip bol bol yol yürüyorsanız ihtiyacınız olacak demektir. Kaldı ki Tuborg ve Carlsberg’in Kopenhag biraları olduğunu ve halka açık her yerde bu biraların çeşit çeşit tüketildiğini de düşünürsek tuvalet ihtiyaçlar listemizde üst sıralara ilerliyor.

Gelelim tekne turuna… Tura çıkılmalı mı? Kesinlikle “Evet”. Kanallar, Opera Binası, Deniz Kızı Heykeli, Christianhavn Bölgesi, Kraliyet Kütüphanesi gibi Kopenhag’ın dikkat çeken birçok yerini 1 saat boyunca gezdiren tur tekneleri de buradan kalkıyor. Dinlene dinlene gezmek için bu turu önerebiliriz. Turlar yoğunluğa göre 30 ya da 40 dakika arayla yapılıyor, sabah 10.00’da başlıyor; akşam 18.00’de son tura çıkılıyor. Biletler ise kanal boyundaki gişelerden ve internetten alınabiliyor.

Şöyle tur saatlerini yazalım:

COPENHAG CANAL TOUR (kırmızı bot) : Nyhavn: Garantili ilk kalkış saati: 10.00, En son garantili kalkış saati ise: 18.00 Yaklaşık olarak her 30-40 dakikada bir kalkıyor.

NETTO (mavi bot) : Nyvhan kalkış saatleri : 10.00 - 10.40 - 11.20 - 12.00 - 12.40 - 13.20 - 14.00 - 14.40 - 15.20 - 16.00 - 16.40 - 17.20

Kırmızı renkli tur firması Canal Tours Nyhavn (99 DKK: Danimarka Kronu) ve yine 30 metre ileride mavi renkli tur firması Nettobadane (60 DKK) tur yapıyor. İnternet sitesinde 60 DKK, kanaldaki gişesinde ise 50 DKK yazıyordu. Mayıs 2022 ayı fiyatlarını veriyorum tabi ki.

İki tur da benzer özellikte, kırmızının botları bir tık daha modern ve ekstra olarak İspanyolca konuşuluyormuş. Tabi her iki tur da Copenhagen Card sahiplerine ücretsiz. Biz kartımız olduğu için kırmızıyı tercih etmiş bulunduk. Uyuz bir kaptan vardı, sorun yaşadık. Rehber kız çok tatlı konuşuyor ve herkesin anlayabileceği şekilde tane tane konuşuyordu. Size maviyi önerebiliriz.

Nyhavn Kanalı’na geldim ne yapayım diyorsanız: Renkli evler ile fotoğraf çekilin deriz. Kopenhag gezisinin olmazsa olmazı budur. Meşhur “Kopenhag Kriterleri”ne bile alınır hani, o derece önemli. Fırsat olursa da tekne turunu öneririz. Hele ki Copenhagen Card sahibi iseniz, Tivoli, Saray girişleri ve tekne turu şart diyelim.

 

 

Bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. 

Instagram: @secme.gezgin Seçme Gezgin Instagram

Facebook: @secmegezgin Seçme Gezgin Facebook

Twitter: @secmegezgin Seçme Gezgin Twitter

Youtube: @secmegezgin Seçme Gezgin Youtube

Linktr.ee: secmegezgin Seçme Gezgin Linktr.ee

 

   • Okunma Sayısı: 16

SeçmeGezgin

Salda Gölü (Saldivler) Gezi Rehberi | Burdur
Salda Gölü (Saldivler) Burdur | Salda Gezi Rehberi Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlı, bembeyaz kumu ve masmavi suyu ile Salda Gölü... Saldivler...
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi | Karakent Köyü - Burdur
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Doğan ve Batan güneşin Ay Işığı Misali Pırıltısı: Lisinia? Kurtların, kartalların, yaban domuzlarının rehabilite edildiği bir yer. Aynı zamanda kanser konusunda farkındalık da yaratıyor. Leziz mi leziz ürünleri de var. Hatta lavanta tarlaları da...
Zürih Gezi Rehberi - Genel Bilgiler, Şehir Tüyoları, Tavsiye ve Diğer Bilgiler
İsviçre'nin ve Zürih'in zenginliği, refahı, bizim çenemizi yoruyor. Konuştukça konuşuyor, dolu dolu anlatımlara boğuyoruz. Şehrin gezi tüyoları, hediyelikler, alışveriş noktaları ve niceleri bu yazımızda...
Kopenhag Gezi Rehberi - Genel Bilgiler, Şehir Tüyoları, Tavsiye ve Diğer Bilgiler
Kopenhag - Genel Bilgi, Tavsiye ve Diğer Bilgiler Danimarka tarihi, şehir tavsiyeleri, yeme içme gezme önerileri, Kopenhag için önemli gezi tüyoları...