Kopenhag Gezi Rehberi - Genel Bilgiler, Şehir Tüyoları, Tavsiye ve Diğer Bilgiler

Kopenhag - Genel Bilgi, Tavsiye ve Diğer Bilgiler Danimarka tarihi, şehir tavsiyeleri, yeme içme gezme önerileri, Kopenhag için önemli gezi tüyoları...


Kopenhag Gezi Rehberi - Genel Bilgiler, Şehir Tüyoları, Tavsiye ve Diğer Bilgiler

Kopenhag - Genel Bilgi, Tavsiye ve Diğer Bilgiler

Kopenhag; Danimarka haritasında Zelanda Adası’nın doğu bölümünde yer alıyor. Oresund Köprüsü ile de İsveç’in Malmö kentine bağlanabiliyor.

2021 yılı nüfusu 1 milyon 359 bin olan ülkede Danca dili konuşuluyor. Kendi dilleri yani. İkinci dil olarak ise İngilizce öne çıkıyor. Hemen hemen herkes İngilizce biliyor. Alt komşu Almanya’nın etkisiyle Almanca da bilinebiliyor.

Ülkenin dini Luteryenlik’tir. Martin Luther abimizi hatırlayacaksınız. Almanya, Kuzey Avrupa ve İskandinav ülkelerinde destekçileri vardır.

1400’lü yıllarda Danimarka, Norveç ve İsveç Kalma Birliği’ni kurmuş. Başkenti de Kopenhag olarak belirlemişler. Vikinglerin vahşeti Hristiyanlığı kabul edene dek sürmüş. Böylelikle medeniyete merhaba demişler. Zaten Kopenhag’ta gezdiğinizde Vikinglere dair pek bir şey bulamıyorsunuz. Sanki reddi miras yapmışlar. Hiç anmak dahi istemiyorlar.

Şehirde gezerken birçok noktada C4 göreceksiniz. Tabi ki patlayıcı değil. 4. Christian şehre çok yenilik getirmiş. Deniz ticaretini geliştirmiş, ilk borsayı (Borsen) açmış ve refah seviyesini arttırmış. Kopenhag zaten “tüccar limanı” demek. Kobenhavn…

Ülke 1. Dünya Savaşında tarafsız kalmış, ticaret ve sanayi de büyümüş. 2. Dünya Savaşında Nazi işgali altındaymış. Şimdilerde ise çok çok zengin bir ülke haline gelmiş.

Temiz enerji kaynakları, kültürlü nüfusu, sağlıklı yaşamayı yaşam biçimine dönüştürmeleri, bisikleti tam anlamıyla ulaşım aracı olarak kullanmaları, Hygee (Hüge) Felsefesi ile mutlu kalmaları ve sosyalleşmeyi zorunluluk gibi görmeleri ile öne çıkıyorlar.

Refah seviyesi yüksek, en yaşanılabilir şehir listesinde hep ilk 10’da yer alıyor. Eğitim oranı epey yüksek, iş imkanları da çok. Kurala nizama pek uyuyorlar. Pek şık giyiniyorlar, refah seviyesinden midir bilinmez. Minimal yaşıyorlar, evleri ve eşyaları küçücük. Mimaride ülkece çok iyiler. Zaten İskandinav mimarinin methi tüm dünyaya yayılmış durumda.

Para birimi Danimarka Kronu (DKK). Euro değil ama ülkenin pahalılığı dünyaya destan.

Schengen vizesine ihtiyaç duyuyorsunuz. Tabi bizim gibi yeşil pasaport sahibi iseniz paşalar gibi girip çıkabiliyorsunuz.

 

Soru cevap yapalım:

Kaç günde gezilir? Biz 5 gece konakladık, 1 günümüzü konaklamadan Malmö’ye ayırdık. Fazlasıyla yetti diyebiliriz. Her gün 33 bin adım attık ve bir belediye başkanı edası ile size ne nerede harfiyen tarif edebiliriz. 3 gece 4 gün yeterli.

 

Ne zaman gidelim? Şehir pek turist çekiyor. Kışın pek soğuk olduğunu zaten tahmin ediyorsunuzdur. Yaz ayları da güneş ışınlarından fazla fazla yararlanmanızı sağlayacağı için Mayıs ve Eylül arası gidilmesini öneririz. Mayıs ayında bile mont ile gezdik. 1 gün deri ceket giyebildik.

 

Hygge (Hüge) ne demek?  Aranızın iyi olduğu, samimi olduğunuz dostlarınız, aile üyeleriniz vb.kim varsa onlarla iyi, kaliteli vakit geçirmek, huzurlu ve sıcak ortamın tadına varmak diyebiliriz. Kimi zaman evde yapacağınız bir sıcak çikolatayı marshmellow eşliğinde tüketmek, kimi zamanlarda ise dostlarınızla ev ziyaretleri yapıp uzun uzun yemekler yemek… Mum ışığında yiyeceğiniz bir yemek, battaniye altında geçirilecek sıcak bir an, güneş altında yemeğinizi içeceğinizi tüketmek… Artık aklınıza haz verici ne geliyorsa… Hygee felsefesi size andan keyif almanız yönünde öğütler veriyor. Bol tereyağlı meşhur Danimarka kurabiyeleri de Hygee adı altında satılıyor. IKEA bunları temin noktanız olabilir.

 

Lego kimin icadı ya? Yaratıcılıkta sınır tanımayan bu Danimarkalılar Lego’yu da bulmuş. “İyi oyun” anlamına gelen “Les Godt” kelimelerinin hecelerini alıp kendine marka yapmışlar. Kopenhag’ta birçok noktada satış mağazası yer alsa da ana fabrika bayağı bir uzakta.

 

Andersen Masalları’nı hatırladınız mı? Çocukluğumuzda ve halen daha çocuklarımıza severek okuduğumuz Kurşun Asker, Kibritçi Kız, Kırmızı Ayakkabılar, İmparatorun Yeni Elbisesi, Çirkin Ördek Yavrusu gibi masalların yazarı Hans Christian Andersen de Kopenhag’ta adından çokça söz ettirmiş. Tivoli’nin önünde hoş bir heykeli var, fotoğraf çektirmek isteyeceksiniz.

 

Hediyelik ne götürelim? Çocuk varsa lego olabilir ama lego da çok pahalı. Bu da mı gol değil? Değil valla. Smorrebrod ekmekleri çok güzel bunlardan alınabilir. Ayrıca Hygee kurabiyeleri almıştık. Pek lezizler. IKEA’da da satılıyor. Türkiye’den de temin edilebilir. Üzerinde Kopenhag Nyhavn evleri, Tivoli Lunaparkı’nın ikonları da oluyor. Hediyelikçilerde Viking magnetleri olabilir. En uygunları Stroget’de. ALDI marketten Dan Cake almıştık. Tüm aile üyelerine getirdik. En makulü bu olmuştu. Bir magnet bile 77 liraydı. Bu keklere daha uygun fiyat ödemiştik.

 

Ücretsiz Yürüyüş Turları var mı? 2,5 saat süren ücretsiz yürüyüş turları var. Yürüyerek şehri gezmeniz mümkün olduğu için bu tura katılabilirsiniz. 11.00’de Belediye Binası önünden hareket ediliyor. Şemsiyesinden rehberi tanırsınız elbet. Finalde sizlerden bahşiş istiyorlar. Gönlünüzden ne kron koparsa.

 

Kopenhag’da yeme içme, konaklama ve ulaşım ve diğer her şey çok PA-HA-LI. Bunu bilip buraya gelmeli. Umumi tuvaletler ise ücretsiz ve temiz. Ülkede vergiler çok fazla. Hatta bölge esnafı haftada 3 gün kendimize 3 gün devlete çalışıyoruz diye espri yapıyor. ÖTV P, KDV ise %. Eğitim ve sağlık herkes için ücretsiz. Yine de bedava deyip sağlıklarını ihmal etmiyorlar. Hemen hemen herkes bir spor ile uğraşıyor.

 

Uygun bütçe ile Kopenhag’ı gezmeyi planlıyorsanız size birkaç tüyo verelim:

Bazı müzelere giriş ücretsiz oluyor. Salı günü Ny Carlsberg Glyptothek müzesi ücretsiz. Burası harika ötesi bir yer. Çarşamba günü ise; Museum of Copenhagen, Design Museum of Denmark ve Thorvaldsen Museum müzeleri ücretsiz. Müzelerin web sitelerinde güncel bilgileri bulabilirsiniz. Turizm ofisleri de size bilgi verecektir.

 

Görmek istediğiniz yerleri ve kanal turu gibi aktivitelerin listesini çıkarın. Müze giriş ücretleri, ulaşım vb. maliyetleri hesaplayıp Copenhagen Card alıp almama kıyasınızı yapın. Bizce bir günlük bir kart almak size pek fayda sağlar. Gittiğinizde büfelerden, müzelerin giriş noktalarından ve şehre gitmeden online olarak da alabilirsiniz. 1 günlük 60 Euro idi. Web sitesinden güncel fiyatlara bakmalı. Zaten Tivoli girişi, Nyhavn Kanal turu, Danimarka Ulusal Müzesi, Amalienborg Sarayı, Christianborg Sarayı, Rundetaarn, SMK Sanat Müzesi gibi mutlaka görülmesi gereken noktalara gidecekseniz hiç düşünmeden kart alın, rahatınıza bakın. 80’den fazla müzeye girmeye olanak sağlıyor. Ulaşım da ücretsiz hatta.

 

Tercihiniz yürümek olsun deriz ama bisiklet kiralamak da güzel bir seçenek. Yalnız bisiklet kurallarını iyi bilmeniz gerek. Normal araç yaya trafiğinden çok daha hızlı bir bisiklet trafiği mevcut.

 

Yeme içme noktalarına değineceğiz ama küçük bir not bırakalım. Smorrebrod buranın yenmeden gidilmemesi gereken bir lezzeti. Bir de sosisçiler var. Domuz eti haricinde dana ve tavuk seçenekleri de mevcut. Marketlerden yiyeceklerinizi alıp kesinlikle parklarda yemelisiniz. Doğa iliklerinize kadar işliyor. Huzur is coming…

 

Şehrin bir diğer efsanevi markaları: Carlsberg ve Tuborg… Bildiğiniz biralar işte. Carlsberg şehri adeta baştan yaratmış. Her yere sponsor olmuş.  

 

Buraya gelmişken kesinlikle Malmö’ye de gidin. Otobüs ile 1 buçuk saat sürüyor. Oresund köprüsünden geçiyorsunuz. Köprünün üstünden geçip Baltık Denizi üzerine kurulmuş dev rüzgar güllerini görebilirsiniz. Trenle gittiğinizde köprünün altından geçiyor, sırf demir görüyorsunuz. Önerimiz otobüs ile gidin tren ile dönün. Biz böyle yaptık. Otobüs biletini ise Kamil Koç’tan alın. Şaka yapmıyoruz. Flixbus’ın iş ortağıdır Kamil Koç. Hem Kopenhag’a gitmeden biletinizi önceden almış olursunuz.

 

Kopenhag’tan uçak ile ayrılacaksanız kesinlikle size tavsiye edelim ki; havalimanına 3 saat öncesinden gidip. Çok sıra bekliyorsunuz ve ucu ucuna yetişebilir, uçağı kaçırabilirsiniz. Aman dikkat. Uçuş kartı almak için bekle, valiz için bekle, kendi uçuş bölgeni bulmak için koş, duty free’de gezmeyi unut hatta. Duty Free’de Euro ile ödeme yaparsanız size kron olarak para üstü veriyorlar. Bir daha Danimarka ile işiniz olmayacaksa kron geri almak akıllıca değil.

 

Açık söyleyelim; Pegasus’ta uçak bileti ucuz diye Kopenhag bileti almıştık. Ama burada harcadığımız para ile Budapeşte ve Belgrad’ı birlikte gezebilirdik.

 

Avrupa Birliği’ne girmeye çalıştığımız zamanlardan bu yana uymak için büyük çaba serf ettiğimiz meşhur Kopenhag Kriterleri hakkında da bilgi verelim.

Bu konuda der ki:

Demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını, azınlıklara saygı gösterilmesi ve korunmasını, işleyen bir piyasa ekonomisinin varlığını ve Birlik içinde piyasa güçleri ve rekabetçi baskı ile baş edebilecek kapasiteyi garanti eden kurumların istikrarını sağlamış olmalısın.

Yoksa aramızda yer alamazsın. Artık hangi kriter yüzünden elendik siz yorumlarsınız.

 

İhtiyaç olmasın ama yine de bir kenarda bulunsun diye size konsolosluk bilgilerini de veriyoruz:

 

Türk Konsolosluk Bilgileri (Tyrkiets Ambassade)

Adres: Rosbaeksvej 15, 2100 Kobenhavn Ø Danmark

Telefon Numarası: +45 39 20 55 00

Çalışma Saatleri: 09:00 -17:30

Şehirdeki Acil Durum Hattı ise:  112

 

Kopenhag’ta gezilecek noktaları önem sırasına göre sonraki yazıda sıralıyoruz. Beğendiklerinizi haritanıza ekleyin, kendinize bir rota çıkarın ve şehrin tadını çıkarmaya başlayın.

 

Bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. 

Instagram: @secme.gezgin Seçme Gezgin Instagram

Facebook: @secmegezgin Seçme Gezgin Facebook

Twitter: @secmegezgin Seçme Gezgin Twitter

Youtube: @secmegezgin Seçme Gezgin Youtube

Linktr.ee: secmegezgin Seçme Gezgin Linktr.ee  • Okunma Sayısı: 101

SeçmeGezgin

Salda Gölü (Saldivler) Gezi Rehberi | Burdur
Salda Gölü (Saldivler) Burdur | Salda Gezi Rehberi Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlı, bembeyaz kumu ve masmavi suyu ile Salda Gölü... Saldivler...
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi | Karakent Köyü - Burdur
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Doğan ve Batan güneşin Ay Işığı Misali Pırıltısı: Lisinia? Kurtların, kartalların, yaban domuzlarının rehabilite edildiği bir yer. Aynı zamanda kanser konusunda farkındalık da yaratıyor. Leziz mi leziz ürünleri de var. Hatta lavanta tarlaları da...
Zürih Gezi Rehberi - Genel Bilgiler, Şehir Tüyoları, Tavsiye ve Diğer Bilgiler
İsviçre'nin ve Zürih'in zenginliği, refahı, bizim çenemizi yoruyor. Konuştukça konuşuyor, dolu dolu anlatımlara boğuyoruz. Şehrin gezi tüyoları, hediyelikler, alışveriş noktaları ve niceleri bu yazımızda...
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman)
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman) Danimarka Kopenhag'ın en güzel fotoğraflık yeri, en ünlüsü Nyhavn Kanalı