Karagöz Müzesi - Bursa

Soyut bir ?Hayal Perdesinin? ardından bizlere seslenen iki nüktedan: Karagöz ve Hacivat (Ama adı neden Karagöz Müzesi. Hacivat'ı nerede?)


Karagöz Müzesi - Bursa

Karagöz Müzesi - Bursa

 

 

Soyut bir “Hayal Perdesinin” ardından bizlere seslenen iki nüktedan: Karagöz ve Hacivat

Bir rivayete göre Karagöz ve Hacivat, Bursa’da bir cami inşaatında çalışan iki konuşkan işçidir. Bu konuşkanlıkları başlarına bela olur ve padişah tarafından öldürülürler. Ama ahları mı tutmuştur bilinmez: adları yüz yıllarca üstelik yine bu şehirle anılagelmiştir.

 

 

Eski bir trafo binası olan müze, önce 1997 yılında Sanat Evine dönüştürülür. Karşısındaki Karagöz Anıtı (bir nevi temsili mezar) Sanat Evinin Karagöz Müzesi’ne dönüşmesine sebep olur. Gölge oyunu karakterleri Karagöz ve Hacivat birlikte anılırken, müzeye sadece Karagöz Müzesi isminin verilmesi bizce bir garip olmuş. Belki söylenme kolaylığındandır ama bizce olmamış.

 

 

İçerisinde gösteri salonu, Karagöz ve Hacivat’ın farklı dönemlerde kullanılmış tasvirleri, Türkiye’den ve dünyadan farklı kuklalar (bazıları gerçekten ürkütücü), tasvir yapım atölyesi ve geçmişten günümüze gölge oyunu ustalarının öz geçmişleri yer almakta.

Çekirge Caddesi üzerinde yer alan müzeye giriş ücretsiz. Aralık ayı içerisinde “Karagöz ve Hacivat Kukla ve Gölge Oyunları Festivali” düzenlenmekte ve ücretsiz gösteriler sergilenmekte.

Çocuğunuz, küçük bir yeğeniniz veya içinizde, akıllılık edip hala büyümemiş bir çocuk varsa gösterileri izleyip müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

 

Bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. 

Instagram: @secme.gezgin Seçme Gezgin Instagram

Facebook: @secmegezgin Seçme Gezgin Facebook

Twitter: @secmegezgin Seçme Gezgin Twitter

Youtube: @secmegezgin Seçme Gezgin Youtube

Linktr.ee: secmegezgin Seçme Gezgin Linktr.ee  • Okunma Sayısı: 43

SeçmeGezgin

Salda Gölü (Saldivler) Gezi Rehberi | Burdur
Salda Gölü (Saldivler) Burdur | Salda Gezi Rehberi Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlı, bembeyaz kumu ve masmavi suyu ile Salda Gölü... Saldivler...
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi | Karakent Köyü - Burdur
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Doğan ve Batan güneşin Ay Işığı Misali Pırıltısı: Lisinia? Kurtların, kartalların, yaban domuzlarının rehabilite edildiği bir yer. Aynı zamanda kanser konusunda farkındalık da yaratıyor. Leziz mi leziz ürünleri de var. Hatta lavanta tarlaları da...
Zürih Gezi Rehberi - Genel Bilgiler, Şehir Tüyoları, Tavsiye ve Diğer Bilgiler
İsviçre'nin ve Zürih'in zenginliği, refahı, bizim çenemizi yoruyor. Konuştukça konuşuyor, dolu dolu anlatımlara boğuyoruz. Şehrin gezi tüyoları, hediyelikler, alışveriş noktaları ve niceleri bu yazımızda...
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman)
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman) Danimarka Kopenhag'ın en güzel fotoğraflık yeri, en ünlüsü Nyhavn Kanalı