Galata Kulesi - Beyoğlu İstanbul

Başında külahıyla İstanbul?un en güzel siluetlerinden? Kabul edelim Cenevizlilerin boş kaldıklarında kule yapmayı akıllarına getirmişler. Ülkede Cenevizlilerden kalma birçok kule var. Bunların en çok bilineni ve dünyadaki ilklerinden biri ise; Galata Kulesi.


Galata Kulesi - Beyoğlu İstanbul

Galata Kulesi - Beyoğlu İstanbul

 

 

Başında külahıyla İstanbul’un en güzel siluetlerinden…

Kabul edelim Cenevizlilerin boş kaldıklarında kule yapmayı akıllarına getirmişler. Ülkede Cenevizlilerden kalma birçok kule var. Bunların en çok bilineni ve dünyadaki ilklerinden biri ise; Galata Kulesi.

İlk yapıldığı dönemde ahşap, gözetleme kulesi olarak tasarlanmış. Sonrasında başından geçen bin bir felaket (deprem, yangın, fırtına) sebebiyle dış görünüşü değişikliğe uğramış. Son restorasyonundan sonra ziyarete açıldı. Ancak kuleye giriş 100 TL (hep dolardan bunlar).

 

 

Kuleye sarmal merdivenlerden ya da asansör ile çıkılabilir. Asansörle çıkıp merdivenle inmeyi tavsiye ederiz. Kulenin tepesindeki balkon ziyarete açık, buradan İstanbul’un en farklı ve güzel manzarasına şahit olabilirsiniz. Ama şöyle bir sorun var: yükseklik korkusu (Seçil çok korktu) Korkunun üstüne üstüne gidin. Balkon biraz eğimli, insanda kayıyormuş hissi uyandırıyor. Tabi tırabzanlar sizi koruyor. Balkonun altında görünen pencereli yer ise restoran. İçeride sergi alanı ve tuvaletler de mevcut.

 

 

Aşağıda, arkanıza kuleyi alıp fotoğraf çektireceğiniz o meşhur Büyük Hendek Caddesine gidiniz. Sokak trafiğe açık, araç gelmeden en güzel pozunuzu verin ve klik… Fotoğrafınız çekildi. Paket taşlı yol, en güzel fotoğrafı çekmeye çalışan çiftlerle dolu. Bırakın onlar 7238. pozlarını çekedursun, siz arabalara dikkat edin, çiğnenmeyin!

 

 

Galata Kulesi ile ilgili akla ilk gelen hikâye; hakkında birçok efsane olmasına karşın, Hazerfen Ahmed Çelebi’nin Galata’dan uçmasıdır. Belki de keramet uçmasında değil, yıllar yıllar öncesinde Wingsuit Flying’i keşfetmesindedir. Tüm özgür ruhlar gibi onun uçtuğuna inanmak isteyenlerdeniz biz, peki ya siz?

 

Bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. 

Instagram: @secme.gezgin Seçme Gezgin Instagram

Facebook: @secmegezgin Seçme Gezgin Facebook

Twitter: @secmegezgin Seçme Gezgin Twitter

Youtube: @secmegezgin Seçme Gezgin Youtube

Linktr.ee: secmegezgin Seçme Gezgin Linktr.ee  • Okunma Sayısı: 37

SeçmeGezgin

Salda Gölü (Saldivler) Gezi Rehberi | Burdur
Salda Gölü (Saldivler) Burdur | Salda Gezi Rehberi Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlı, bembeyaz kumu ve masmavi suyu ile Salda Gölü... Saldivler...
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi | Karakent Köyü - Burdur
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Doğan ve Batan güneşin Ay Işığı Misali Pırıltısı: Lisinia? Kurtların, kartalların, yaban domuzlarının rehabilite edildiği bir yer. Aynı zamanda kanser konusunda farkındalık da yaratıyor. Leziz mi leziz ürünleri de var. Hatta lavanta tarlaları da...
Zürih Gezi Rehberi - Genel Bilgiler, Şehir Tüyoları, Tavsiye ve Diğer Bilgiler
İsviçre'nin ve Zürih'in zenginliği, refahı, bizim çenemizi yoruyor. Konuştukça konuşuyor, dolu dolu anlatımlara boğuyoruz. Şehrin gezi tüyoları, hediyelikler, alışveriş noktaları ve niceleri bu yazımızda...
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman)
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman) Danimarka Kopenhag'ın en güzel fotoğraflık yeri, en ünlüsü Nyhavn Kanalı