Dohany Sokağı Sinagogu - Budapeşte

Avrupa'nın en büyül sinagogu... Dohany... Diğer adıyla Tabakgasse Sinagogu... Yani tobacco, yani tütün... (Duhan kelimesi hatta Göktürkçe olarak tütsü, tütün olarak ifade ediliyor. Macarca peeeek eski Türkçe ile pek benzer)


Dohany Sokağı Sinagogu - Budapeşte

Avrupa’nın en büyüğü: Dohany Sokağı Sinagogu 

 

 

Diğer adlarıyla Büyük Sinagog veya Tabakgasse Sinagogu olarak biliniyor. Macarca dohany kelimesi tütün anlamına geliyor. Bu yüzdendir ki tabakgasse sinagog; tobacco misali… (Duhan kelimesi hatta Göktürkçe olarak tütsü, tütün olarak ifade ediliyor. Seçil; eski Türk Edebiyatına pek hakim olduğu için biz pek zorlanmadık. Macarca peeeek eski Türkçe ile pek benzer…)

Avrupa’nın en büyük ve dünyanın beşinci büyük sinagoguymuş. 3000 sandalye ibadet için hazır.

1859 yılında 5 yıl inşa süresi sonunda tamamlanmış ve oryantal etnik grupların mimari stilinde yapılmış.

 

 

Sinagog bölgesinde; Büyük Sinagog, Kahramanların Tapınağı, mezarlık, Holokost anıtı ve Yahudi Müzesi yer alıyor.

II. Dünya Savaşı’nda en az 400.000 Macar Yahudisinin Naziler tarafından öldürüldüğü tahmin ediliyor. Macar Yahudi Şehitleri anısına yapılan anıt ağlayan söğüte benziyor ve her bir yaprağında kurbanların isimleri bulunuyor.

Şehirde Nazilerin etkilerini görebileceğiniz çok çeşitli noktalar bulunuyor. Terör Evi Müzesi de bunlardan birisi. Çok geniş bir ölçüde ele alıyoruz.

Dohany Sokağı Sinagogu açılışından beri Yahudilerin sosyal ve politik konulardaki buluşma noktası olmuş. Zira bu bölgede Yahudi marketleri, otelleri ve başka sinagoglar da yoğun olarak yer alıyor.

Gelelim giriş ücretine… 7000 forint (HUF) ücreti yetişkinler için belirlenirken; Türk Lirası’na çevirdiğimizde tutar 306 TL oluyor.

 

Bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. 

Instagram: @secme.gezgin Seçme Gezgin Instagram

Facebook: @secmegezgin Seçme Gezgin Facebook

Twitter: @secmegezgin Seçme Gezgin Twitter

Youtube: @secmegezgin Seçme Gezgin Youtube

Linktr.ee: secmegezgin Seçme Gezgin Linktr.ee  • Okunma Sayısı: 33

SeçmeGezgin

Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi | Karakent Köyü - Burdur
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Doğan ve Batan güneşin Ay Işığı Misali Pırıltısı: Lisinia? Kurtların, kartalların, yaban domuzlarının rehabilite edildiği bir yer. Aynı zamanda kanser konusunda farkındalık da yaratıyor. Leziz mi leziz ürünleri de var. Hatta lavanta tarlaları da...
Salda Gölü (Saldivler) Gezi Rehberi | Burdur
Salda Gölü (Saldivler) Burdur | Salda Gezi Rehberi Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlı, bembeyaz kumu ve masmavi suyu ile Salda Gölü... Saldivler...
Zürih Gezi Rehberi - Genel Bilgiler, Şehir Tüyoları, Tavsiye ve Diğer Bilgiler
İsviçre'nin ve Zürih'in zenginliği, refahı, bizim çenemizi yoruyor. Konuştukça konuşuyor, dolu dolu anlatımlara boğuyoruz. Şehrin gezi tüyoları, hediyelikler, alışveriş noktaları ve niceleri bu yazımızda...
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman)
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman) Danimarka Kopenhag'ın en güzel fotoğraflık yeri, en ünlüsü Nyhavn Kanalı