Bursa Fetih Müzesi Panorama 1326

Dünyaya hâkim olacağımız 500 yılın tohumlarının atılıp koca bir çınara dönüştüğü Bursa şehri? Ve bunu en görkemli haliyle anlatan 1326 Panorama Bursa Fetih Müzesi?


Bursa Fetih Müzesi Panorama 1326

Bursa Fetih Müzesi Panorama 1326

 

 

Dünyaya hâkim olacağımız 500 yılın tohumlarının atılıp koca bir çınara dönüştüğü Bursa şehri…

Ve bunu en görkemli haliyle anlatan 1326 Panorama Bursa Fetih Müzesi…

Müze dünyanın en büyük panoramik müzesi (görkem derken abartmamıştık aslında) olarak kayıtlara geçiyor. Müzeye giriş yetişkin: 5 TL öğrenci/öğretmen: 2,5 TL, şehit ve gazi yakınları, engelliler, 0-12 yaş arası ve 65+ ücrete tabi değil.

Müze; modern bir mimariye sahip, hatta dışarıdan “gezegen evlerini” hatırlatıyor. İçeride; ana tema canlandırma salonu, sergi salonları, kafeterya ve meşhur panoramik müze yer alıyor. Eğer zamanını tutturabilirseniz giriş kattaki gösteri bölümünde “Mehteran Takımını” izleme şansınız olabilir.

Müze, ünlü tarih profesörü Halil İnalcık’ın mihmandarlığında yapılmış. Giriş katın sağ tarafında bu bilgiye ulaşabilir ve Osmanlı Dönemi Bursa’sına dair çeşitli tabloları görebilirsiniz.

 

 

Yine giriş katta “Diriliş: Ertuğrul” dizisindeki karakterlerin giysilerini görebileceğiniz bir bölüm var (sevenlerine duyurulur).

Asıl önemli kısım ise ikinci kata çıktığınızda göreceğiniz 360 derece gözlem sunan Tam Panoramik Osmanlı’nın kuruluşu ve yaşayışının canlandırıldığı salon. Müze ücreti burada alınıyor.

 

 

 

 

Panoramik Salon, tam bir kürenin içine oturtulmuş sesli canlandırma deneyimi sunuyor. Kalabalıkta sesler zor duyuluyor. Burada, Türklerin devlet yapısını ve yaşayışını anlatan birçok sembole yer verilmiş: otağ, hayvancılıkla uğraşan halk, demir işçiliği yapanlar, güreş tutanlar, Rum tekfurlar ve Osman Gazi’nin Şeyh Edebali’ye yorumlattığı, rüyasında gördüğü “Çınar Ağacı”.

Bursa’nın yeni sembollerinden olmaya aday bir yer… Mutlaka görülmeli diyoruz.

 

Bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. 

Instagram: @secme.gezgin Seçme Gezgin Instagram

Facebook: @secmegezgin Seçme Gezgin Facebook

Twitter: @secmegezgin Seçme Gezgin Twitter

Youtube: @secmegezgin Seçme Gezgin Youtube

Linktr.ee: secmegezgin Seçme Gezgin Linktr.ee  • Okunma Sayısı: 34

SeçmeGezgin

Salda Gölü (Saldivler) Gezi Rehberi | Burdur
Salda Gölü (Saldivler) Burdur | Salda Gezi Rehberi Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlı, bembeyaz kumu ve masmavi suyu ile Salda Gölü... Saldivler...
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi | Karakent Köyü - Burdur
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Doğan ve Batan güneşin Ay Işığı Misali Pırıltısı: Lisinia? Kurtların, kartalların, yaban domuzlarının rehabilite edildiği bir yer. Aynı zamanda kanser konusunda farkındalık da yaratıyor. Leziz mi leziz ürünleri de var. Hatta lavanta tarlaları da...
Zürih Gezi Rehberi - Genel Bilgiler, Şehir Tüyoları, Tavsiye ve Diğer Bilgiler
İsviçre'nin ve Zürih'in zenginliği, refahı, bizim çenemizi yoruyor. Konuştukça konuşuyor, dolu dolu anlatımlara boğuyoruz. Şehrin gezi tüyoları, hediyelikler, alışveriş noktaları ve niceleri bu yazımızda...
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman)
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman) Danimarka Kopenhag'ın en güzel fotoğraflık yeri, en ünlüsü Nyhavn Kanalı