Budapeşte Parlamento Binası (Országház)

Tuna'nın İncisi Budapeşte'nin dantel gibi işlenmiş güzel süsü: Parlamento Binası


Budapeşte Parlamento Binası (Országház)

Budapeşte Parlamento Binası (Országház)

 

“Tuna’nın İncisi” Budapeşte’nin dantel gibi işlenmiş güzel süsü: Parlamento Binası (Országház)…

Budapeşte’nin Peşte tarafında Tuna Nehri kıyısında Lajos Kossuth Meydanı'nda yer alıyor. Buraya M2 tramvayı ile ya da oteliniz yakınsa yürüyerek gelebilirsiniz.

 

 

Budapeşte’nin hem gece hem de gündüz görülmesi gereken yerlerinden biri. Gündüz mimarisinin detaylarına gece ise ışıklandırma ile büyüleyici manzarasına hayran kalacaksınız. Day and Night adındaki videomuzu sunuyoruz: 

 

Gece en güzel izleneceği yer ise; karşı kıyı yani Buda tarafındaki Batthyány Meydanı. Buradan yapacağınız gece fotoğrafları tam da kartpostallık olabiliyor (Bu meydana metro ile kolayca ulaşım sağlanabiliyor.) Tam da bu noktadan karelediğimiz hızlı çekim videomuzu izleyebilirsiniz: 

 

 

Yine aynı noktadan çektiğimiz "Budapeşte'de Gün Batımı | Before Sunset in Budapest | Abla Ablaaa..." videomuzu biz pek bir eğlenceli bulduk: 

 

 

 

En önemli özelliği ise kubbe uzunluğunun yine Peşte bölgesinde yer alan Aziz Stephan Bazilikası ile aynı yükseklikte (96 metre) olması. Barok mimariye sahip olan bu yapıdaki gizli sembollerden biri de bu. Bu sayede Macarlar “Bizde din ve devlet işleri dengededir.” demek istiyor.

 

 

İster kendiniz isterse çeşitli turlarla (bisiklet, bulmaca tur) rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Binaya giriş ücreti ise; Avrupa vatandaşları için 3500 HUF, Avrupa vatandaşı olmayanlar için ise; 6700 HUF (yaklaşık 291 TL). Tur ve biletleri online olarak da satın alabilirsiniz. Buradan satın alabilirsiniz.

 

 

Binanın önünde bulunan Kossuth Meydanı'nda çok sayıda eski devlet adamları ve halkı temsilen birçok heykel mevcut. Bu heykelleri de arkanıza alarak bina ile birçok poz yakalayabilirsiniz. 

Jozsef Atilla Heykeli'ndeki haykırışımız görülmeye değer: 

  

 

Bölgede Kossuth Heykeli, Etnografya Müzesi, Jozsef Atilla Heykeli, Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar gibi görülmesi gereken noktalar var. Gezi listesine mutlaka alınmalı.

 

 

Buda tarafında yer alan Balıkçı Tabyası'ndan çektiğimiz Parlamento Binası fotoğraflarına da bir göz atın. Buraya nereden bakarsanız bakın hep büyüleniyor olacaksınız.

 

 

Bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. 

Instagram: @secme.gezgin Seçme Gezgin Instagram

Facebook: @secmegezgin Seçme Gezgin Facebook

Twitter: @secmegezgin Seçme Gezgin Twitter

Youtube: @secmegezgin Seçme Gezgin Youtube

Linktr.ee: secmegezgin Seçme Gezgin Linktr.ee  • Okunma Sayısı: 74

SeçmeGezgin

Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi | Karakent Köyü - Burdur
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Doğan ve Batan güneşin Ay Işığı Misali Pırıltısı: Lisinia? Kurtların, kartalların, yaban domuzlarının rehabilite edildiği bir yer. Aynı zamanda kanser konusunda farkındalık da yaratıyor. Leziz mi leziz ürünleri de var. Hatta lavanta tarlaları da...
Salda Gölü (Saldivler) Gezi Rehberi | Burdur
Salda Gölü (Saldivler) Burdur | Salda Gezi Rehberi Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlı, bembeyaz kumu ve masmavi suyu ile Salda Gölü... Saldivler...
Zürih Gezi Rehberi - Genel Bilgiler, Şehir Tüyoları, Tavsiye ve Diğer Bilgiler
İsviçre'nin ve Zürih'in zenginliği, refahı, bizim çenemizi yoruyor. Konuştukça konuşuyor, dolu dolu anlatımlara boğuyoruz. Şehrin gezi tüyoları, hediyelikler, alışveriş noktaları ve niceleri bu yazımızda...
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman)
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman) Danimarka Kopenhag'ın en güzel fotoğraflık yeri, en ünlüsü Nyhavn Kanalı