Aziz Stephan (Szent István) Bazilikası - Budapeşte

Budapeşte'nin ikonik görkemli binası: Aziz Stephan (Szent István) Bazilikası


Aziz Stephan (Szent István) Bazilikası - Budapeşte

Budapeşte’nin ikonik görkemli binası: Aziz Stephan (Szent István) Bazilikası…

 

Peşte bölgesinde ?Szent István Meydanı’nda yer alan bazilika öncesinde katedral iken Papa’nın emri ve görkemi sebebiyle bazilikaya dönüştürülmüş. Binaya Macaristan’ın kurucusu ve aynı zamanda Aziz’i kabul edilen Stephan’ın adı verilmiş.

 

 

Binanın uzunluğu Parlamento Binası ile aynı 96 metre. Parlamento Binası daha sonra inşa edildiği için bazilikaya uygun olarak eşit uzunlukta tasarlanmış: “bizde din ve devlet işleri eşittir” ?demek adına.

Meydana M2 metrosu ile Arany János Utca durağında inerek ya da yürüyerek çok kısa zamanda ulaşabilirsiniz. Budapeşte’nin birçok yerine yürüyerek? ulaşabilirsiniz hatta.

 

 

İçeriye girişler ücretsiz ama sizden yine de bağışta bulunmanızı istiyorlar. Fakat kulelerine çıkıp şehrin panoramik manzarasını ve Macaristan’ın en büyük çanını görebilirsiniz.

Burayı ziyaret etmek için 01 Mart 2022’den itibaren yeni ücretlerin geçerli olacağı açıklanmış. Buna göre; kilise meydanını gezmek 1200 HUF, kuleye çıkmak 2200 HUF, kombine ise 3200 HUF olarak belirlenmiş. Öğrenciler için ise; ücret sırasıyla 1000, 1800 ve 2600 HUF…  Detaylar için tıklayınız.

 

Bazilika’nın önündeki meydandan güzel fotoğraflar çekebilirsiniz ama meydandan ileri doğru devam ettiğinizde sizi elleri arkada bağlı, göbekli polis ?memuru “The Fat Policeman” heykeli bekliyor olacak. Onun yanından da çok güzel pozlar yakalayabilirsiniz.

 

Bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. 

Instagram: @secme.gezgin Seçme Gezgin Instagram

Facebook: @secmegezgin Seçme Gezgin Facebook

Twitter: @secmegezgin Seçme Gezgin Twitter

Youtube: @secmegezgin Seçme Gezgin Youtube

Linktr.ee: secmegezgin Seçme Gezgin Linktr.ee  • Okunma Sayısı: 74

SeçmeGezgin

Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi | Karakent Köyü - Burdur
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Doğan ve Batan güneşin Ay Işığı Misali Pırıltısı: Lisinia? Kurtların, kartalların, yaban domuzlarının rehabilite edildiği bir yer. Aynı zamanda kanser konusunda farkındalık da yaratıyor. Leziz mi leziz ürünleri de var. Hatta lavanta tarlaları da...
Salda Gölü (Saldivler) Gezi Rehberi | Burdur
Salda Gölü (Saldivler) Burdur | Salda Gezi Rehberi Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlı, bembeyaz kumu ve masmavi suyu ile Salda Gölü... Saldivler...
Zürih Gezi Rehberi - Genel Bilgiler, Şehir Tüyoları, Tavsiye ve Diğer Bilgiler
İsviçre'nin ve Zürih'in zenginliği, refahı, bizim çenemizi yoruyor. Konuştukça konuşuyor, dolu dolu anlatımlara boğuyoruz. Şehrin gezi tüyoları, hediyelikler, alışveriş noktaları ve niceleri bu yazımızda...
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman)
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman) Danimarka Kopenhag'ın en güzel fotoğraflık yeri, en ünlüsü Nyhavn Kanalı