Amasya Gezi Rehberi - Amasya Gezilecek Yerler

Yalıboyu Evleri, Pontus Kralları Kaya Mezarları, Ferhat İle Şirin Anıtı, Amasya Elması ve daha niceleri...


Amasya Gezi Rehberi - Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Gezilecek Yerler

 

 

Şehzadeler şehri Amasya.  Osmanlı Dönemi’nde tahtın veliahtları olan şehzadelerin yetiştirildiği yerlerden biriymiş. Yeşilırmak şehre ayrı bir hava katıyor. 

Yalıboyu Evleri: Yeşilırmak kenarındaki, dik dağın bitiminde konumlanan,  2 ya da 3 katlı ahşap evler Amasya’nın simgesi olmuş durumda. Otel, kafe ve restoran olarak hizmet veriyorlar. Şehrin simgelerinden olan bu evlerin keyfini çıkarmalısınız. Alçak Köprü’yü de fotoğraf kadrajına alırsınız. 

Yalıboyu Evleri Konumu burada...

 

  

 

Pontus Kralları Kaya Mezarları: Yalıboyu evlerininin üst tarafına baktığınızda, Harşena Dağı’na oyulmuş olan Pontus Kralları’na ait Kaya Mezarlarını görüyorsunuz. 21 mezardan birkaç tanesi kalmış. Bu mezarlar şehrin bir diğer simgesi olarak karşımıza çıkıyor. Şehre tepeden bakan antik mezarları ziyaret etmek için dik bir yolu tırmanmayı gözünüze kestirmiş olmanız gerekiyor. Mezarlar çok tahribata uğramış. Yazı yazanları layığına uygun kelimeler ile anıyoruz. Çıkış yorucu, manzara şahane, iniş kolay. Girişi cüz-i ücretli, Müzekart geçerli.

Kral Mezarları Konumu için buyurun...

 

 


Ferhat ile Şirin’in hüzünlü biten hikayesinin de bu coğrafyada vuku bulduğu söylenmektedir. Ferhat’ın Su Kanalı adı ile bir bölge var.

Ferhat Su Kanalı Konumu...

 

 

Amasya’da aynı zamanda birçok müze var:

Hazeranlar Konağı, Amasya Arkeoloji Müzesi, Şehzadeler Müzesi, Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Müzesi, Minyatür Amasya Müzesi, Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi, Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi,

Amasya Kalesi ise gezilebilecek diğer noktalardan biri. Yine bir performans gezisi sizleri bekliyor.

Borabay Gölü, Baraklı Şelalesi, Yedi Kuğular Kuş Cenneti doğal güzellikleri arasında yer alırken Aynalı Mağara da ziyaret edilebilir.

 

Şehre bir de diğer tepeden bakalım diyorsanız Ali Kaya Restoran Seyir Tepesi sizleri bekliyor. Restoran ve kafeden faydalanabilirsiniz. Favori yemeği ise Tokat Kebabı.

Ali Kaya Restoran Seyir Tepesi Konumu için...

 

Amasya 1 – 2 gün içerisinde gezilebilir. Müze ve doğal güzellikleri de gezmek isterseniz bir gece konaklamak uygun olacaktır. Yeşilırmak kenarındaki Yalıboyu Evleri’ndeki otellerde konaklayarak adı üstünde konak nostaljisi yaşayabilirsiniz.

 

Amasya’da yaşayan insanlar sıcakkanlı ve yardımsever olduğunu söyleyebiliriz. Yeşilırmak’tan mıdır, suyun rahatlatmasından mıdır bilinmez ama bize hep iyileri denk geldi.

 

Alışveriş için çarşı dükkanları ve AmasyaPark AVM tercih edilebilir.

AmasyaPark AVM Konumu...

 

Giderken ne alalım: Tabi ki “Amasya Elması”, misket elma da deniyor. Şehri simgeleyen Yalıboyu Evleri ya da Kaza Mezarlarını resmeden magnetler de alınabilir.

Amasya'ya yakın olan Samsun ve Çorum da gezi planına dahil edilebilir. 

 

 

Bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. 

Instagram: @secme.gezgin Seçme Gezgin Instagram

Facebook: @secmegezgin Seçme Gezgin Facebook

Twitter: @secmegezgin Seçme Gezgin Twitter

Youtube: @secmegezgin Seçme Gezgin Youtube

Linktr.ee: secmegezgin Seçme Gezgin Linktr.ee  • Okunma Sayısı: 34

SeçmeGezgin

Salda Gölü (Saldivler) Gezi Rehberi | Burdur
Salda Gölü (Saldivler) Burdur | Salda Gezi Rehberi Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlı, bembeyaz kumu ve masmavi suyu ile Salda Gölü... Saldivler...
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi | Karakent Köyü - Burdur
Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Doğan ve Batan güneşin Ay Işığı Misali Pırıltısı: Lisinia? Kurtların, kartalların, yaban domuzlarının rehabilite edildiği bir yer. Aynı zamanda kanser konusunda farkındalık da yaratıyor. Leziz mi leziz ürünleri de var. Hatta lavanta tarlaları da...
Zürih Gezi Rehberi - Genel Bilgiler, Şehir Tüyoları, Tavsiye ve Diğer Bilgiler
İsviçre'nin ve Zürih'in zenginliği, refahı, bizim çenemizi yoruyor. Konuştukça konuşuyor, dolu dolu anlatımlara boğuyoruz. Şehrin gezi tüyoları, hediyelikler, alışveriş noktaları ve niceleri bu yazımızda...
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman)
Renkli evlerin oluşturduğu kartpostallık karelerin sahibi: Nyhavn Kanalı (Yeni Liman) Danimarka Kopenhag'ın en güzel fotoğraflık yeri, en ünlüsü Nyhavn Kanalı